چندی قبل همکاری داشتیم که مجبور بود ماهانه گزارشی تهیه کنه. این اواخر گزارشها داشتند کاملا فرمالیته و یک فرم می‌شدند.
چند هفته‌ی قبل این دوست و همکار قدیمی را دیدم.  وسط حرفهامون جویا گزارش نویسی هاش شدم. گفت یک اسکریپت نوشته که بخشی از گزارشش که به ساعات حضور روزانه اش مربوط می‌شه را به صورت اتوماتیک مینویسه. این دوست عزیز بنده را به خوندن داستانی ترقیب کرد.
خلاصه این داستان از این قراره که شخصی از شرکتی میره و مدیر اون پس از رفتنش متوجه کارهایی می‌شه که این فرد قبلا توی شرکت از طریق اسکریپت انجام می‌داده. (زندگی این شخص توی ترمینال لینوکس بوده و هر کاری که بیشتر از ۹۰ ثانیه طول میکشیده را توسط نوشتن یک اشکریپت اتوماتیک انجام میداده.) بعضی از این کارها که به کمک اسکریپت انجام می‌شدند خیلی جالبند:

  • اسکریپتی نوشته بوده که اگر تا ساعت ۹ شب سر کار میمونده و قاعدتا روی سیستمش لاگین بوده و سشن (نشست) فعال داشته، یک پیام به همسرش می‌فرستاده و از بین یک سری دلایل به صورت رندم دلیلی را انتخاب میکرده و عذرخواهی میکرده که امشب دیر میاد خونه.
  • اسکریپت بعدی قرار بوده پاسخگوی یکی از همکارانشون باشه: همکاری داشتند که توی پایگاه داده خرابکاری میکرده و با ارسال ایمیل درخواست میکرده دیتابیس به نسخه پشتیبان بازگرده. این اسکریپت ایمیل های رسده از طرف این شخص را بررسی میکرده و اگر کلماتی نظیر “help”و یا “sorry” و از این دست موارد را پیدا میکرده. اتوماتیک دیتابیس را restore میکرده ویک ایمیل هم به طرف میزده که اشکالی نداره. دفعات بعد بیشتر دقت کن که از این جور اتفاقها نیفته.
  • اسکریپت بعدی وظیفه داشته از بین یک سری دلایل به صورت رندم دلیلی را انتخاب کنه و بعد از ساعت ۸,۴۵ صبح در صورتی که کارمند سر کارش حاضر نبوده به مدیرش ایمیل بزنه و از این که امروز نمی تونه سر موقع بیاد عذرخواهی کنه.
  • یکی از جالب ترین اسکریپت ها کارش این بوده که دستوری را به ماشین کافه‌ساز ارسال کنه و مقدماتی را فراهم کن تا وقتی کارمند هکر به دستگاه میرسه فقط لیوانش را زیر محل خروجی دستگاه بگیره. جالبه که این اسریپت طوری نوشته شده بوده که فاصله‌ی رفتن از محل کار کارمند به کنار دستگاه را لحاظ کرده بوده و نکته‌ جالت تر اینکه مدیر خبر نداشته که این دستگاه توی شبکه هم دستور میپذیره.
هکر اسکریپت
Tagged on:         

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *