دسته‌بندی نشده, فناوری اطلاعات

فونت نسخ

چند ماهی پیش مطالبی با مضمون زیر را در برخی از منابع آنلاین ( همانند  منبع ) مطالعه کردم.

فونت های دروید عربیک نسخ (Droid Arabic Naskh) و دروید اربیک کوفی (Droid Arabic kufi) در سال ۲۰۱۰ با کمک گروه ۲۹ فونت عربی برای استفاده در محصولات گوگل طراحی شد. حروف عربی این فونت ها توسط پاسکال الزغبی و حروف لاتین توسط استیو متسون طراحی شده اند. فونت دروید نسخ برای اولین بار با اندروید۴ منتشر شد. فونت های دروید عربیک نسخ و کوفی را می‌توانید از دایرکتری فونت‌های گوگل دریافت کنید، البته این دایرکتوری چون بسیاری از خدمات گوگل برای کاربران ایرانی تحریم شده و در دسترس نمی‌باشد.

هم اکنون این فونت ها با زبان های فارسی، اردو، پشتو و دیگر زبان های مشابه نیز سازگاری کامل دارد. این دو فونت بسیار زیبا به صورت آزمایشی به سرویس وب‌فونت گوگل اضافه شده است و طراحان و توسعه دهندگان وب فارسی نیز می‌توانند به آسانی از این فونت های بسیار زیبا در طرح های خود استفاده کنند.

برای استفاده از فونت دروید عربیک کوفی کافی است کد زیر را به ابتدای فایل CSS خود اضافه کنید:

@import url(http://fonts.googleapis.com/earlyaccess/droidarabickufi.css);

و برای تغییر فونت نوشته هایتان به کوفی از کد زیر استفاده کنید:

font-family: 'Droid Arabic Kufi', serif;

جهت استفاده از فونت دروید اربیک نسخ نیز کد زیر را به ابتدای فایل CSS خود بیافزایید:

@import url(http://fonts.googleapis.com/earlyaccess/droidarabicnaskh.css);

و برای تغییر فونت نوشته هایتان به نسخ از کد زیر استفاده کنید:

font-family: 'Droid Arabic Naskh', serif;

هنگام استفاده از این وب‌فونت ها توجه کنید که ارتفاع سطرها را کمی بیشتر کنید.

مطلبی که در این زمینه به ذهن میخوره اینه که این فونت مخصوص زبان عربی طراحی شده است. این پست را بعدا دیدم. گویا افرادی تلاش کرده‌اند مختص زبان فارسی نیز فونت دروید ایجاد کنند. این روزها با گسترش محبوبیت اندروید استفاده از این فونتها در سایت ها و وبلاگ ها هم رواج یافته است.  اگر این مطلب را بخوانید متوجه می‌شوید که استفاده از فونت دروید نسخ و کوفی مخالفانی داره که برای مخالفت خود دلایلی هم دارند و اما درست و غلط أن را نمی‌دانم ولی رضا عابدینی (در اینجا) می‌گوید:

اغلب چیزهایی که ما امروز به نام کوفی می‌شناسیم مربوط می‌شود به دوره‌ای که ایرانیان آنجا زندگی می‌کردند. پس تا این حد عربی و فارسی نکنید و با خیال راحت از این خط استفاده کنید زیرا همه‌اش متعلق به خودمان است و لازم هم نیست راجع به آن حرف بزنیم.

نمی‌دانم میتوان چنین استدلالی را پذیرفت و با این استدلال ار این فونت‌ها در وبسایت‌ها و وبلاگ‌ها استفاده کرد یا نه؟!!

 

پاسختان را بنویسید